top of page

O PARKOURU

SÍLA

EFEKTIVITA

ODOLNOST

RYCHLOST

ESTETIKA

OHEBNOST

KREATIVITA

Freerunning

Bylo mnoho lidí, kteří se už v dávné historii snažili překonávat překážky v prostředí, ve kterém se pohybovali. Francouzští vojáci se ve Vietnamu inspirovali Hébertovou metodou, která je dnes známá pod pojmem parcours du combattant. David Belle se k této překážkové trati dostal díky svému otci, Raymondu Bellovi - Francouzskému hasiči, který se této disciplíně věnoval. David Belle měl mnoho zkušeností s bojovými sporty, gymnastikou a hledal možnosti jejich využití v běžném životě.

6.

V roce 2007 v Rakousku vzniklo mistrovství parkouru a freerunningu. Závody „Art of Motion“ byly velice přínosné pro parkourovou komunitu. Parkouristi si mohli vyměňovat zkušenosti. Až do dnešních dnů jsou závody AOM jistá každoroční tradice. Jedná se vždy o největší parkourovou akci na světě. Pořád se tu ale držíme Davidových myšlenek a parkourové závody nebereme jako nějakou rivalitu. Ať jsou to jamy, workshopy, kempy a nebo závody, vždy tu mezi námi panuje přátelská atmosféra.

NĚCO MÁLO Z HISTORIE

1.

Bylo mnoho lidí, kteří se už v dávné historii snažili překonávat překážky v prostředí, ve kterém se pohybovali. Francouzští vojáci se ve Vietnamu inspirovali Hébertovou metodou, která je dnes známá pod pojmem ''parcours du combattant''. David Belle se k této překážkové trati dostal díky svému otci Raymondu Bellovi. Francouzskému hasiči, který se této disciplíně věnoval.

2.

David Belle měl mnoho zkušeností s bojovými sporty, gymnastikou a hledal možnosti jejich využití v běžném životě, tehdy se v roce 1987 přestěhoval do Lisses, kde ve své cestě pokračoval. Postupem času se k Davidovi přidali další (např.: Sébastien Foucan) a v roce 1997 vznikla skupina, která si říkala Yamakasi (silné tělo, silná duše, silný člověk). Název Parkour vznikl poprvé až v roce 1998.

3.

David Belle odchází ze svého týmu a snaží se šířit správnou myšlenku parkouru. V roce 2001 se natočil film Yamakasi. Film David označuje jako prostituci umění, jelikož film byl o parkouristech, kteří se vydávali za zločince, což k původní myšlence parkouru nepřispělo pozitivně.  

4.

Sébastien Foucan odstartoval svou kariéru, když v roce 2003 ve Velké Británii natočil pořad Jump London. Tehdy parkour nabíral novým směrem a vzniklo tehdy nové odvětví této disciplíny „Freerunning“.

5.

V dnešní době se tyto disciplíny moc nerozdělují. Bylo období, kdy lidé říkali ostatním, že nedělají parkour, pokud skáčou různé akrobatické prvky. Tyto neshody však už zanikly a dnes říkáme, že se jedná o parkour a freerunning.

parkour škola stodůlky

parkour škola praha 5

PARKOUR

je fyzická disciplína a metoda tréninku s účelem překonávat překážky v cestě tím, že přizpůsobíme svůj pohyb danému prostředí. Tato disciplína je přirozený trénink těla a mysli s cílem stát se všestranně silným člověkem. Jako překážky mohou posloužit zábradlí, zídky a jiné věci, které parkourista překonavá v co nejkratším čase, tím nejefektivnějším způsobem.

parkour škola rudná u prahy

parkour škola chýně

parkour škola luka

parkour škola loděnice

parkour škola beroun

parkour škola úhonice

parkour škola lužiny

parkour škola černý most

parkour škola veltrusy

parkour škola horní počernice

FREERUNNING

je umění pohybu, akrobatická sportovní disciplína zaměřena na estetiku a krásu pohybu. Každý freerunner má svůj vlastní originální styl. Jedná se hlavně o salta, rotace a nejrůznější pohyby. Ve freerunningu se často používají i pohyby z jiných sportů jako je breakdance, bojové umění a podobně. Freerunning je, jak již bylo zmíněno, umění pohybu a patří sem věškěrý kreativní pohyb.

parkour škola čelákovice

parkour škola nehvízdy

parkour škola zeleneč

parkour škola brdičkova

parkour škola slaný

DAVID BELLE

nar. 29. dubna 1973FécampFrancie

je francouzský herectraceur a sportovec, kterého především proslavil film Okrsek 13. Narodil se v departementu Seine-Maritime v Normandii. Pochází z prosté rodiny žijící na okraji Paříže. Jeho dědeček Gilbert Kitten, otec Raymond Belle a bratr Jeff Belle byli velmi zkušení záchranáři francouzského hasičského sboru. David Belle je považován za zakladatele a předního představitele parkouru (umění přemístění).

SÉBASTIEN FOUCAN

nar. 27. května 1974, Paříž, Francie

je francouzský sportovec. Je považován za zakladatele disciplíny freerunning. Sébastien dostal výraznou roli v bondovce Casino Royale.

PARKOUROVÉ OSOBNOSTI

bottom of page